Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Apetit: ovesné kaše

Zdroj: Apetit 9/2012


ovesné kaše

Testovali jsme pro vás

Instantní ovesná kaše poslouží jako rychlá snídaně nebo svačina. Prozkoumali jsme, jaký je poměr rychlosti a chuti mezi sáčkem s namíchanými přísadami a domácí ovesnou kaší z vloček a mléka. Ovesných kaší je na trhu spousta, bez příchuti, s ovocem, čokoládou… Abychom nesrovnávali jablka s hruškami, vybrali jsme pro test nejpočetnější příchuť – jablka se skořicí. Celkem jsme nakoupili devět vzorků instantních ovesných kaší, zalili je horkou vodou a nechali porotu ochutnávat. Tradičně se hodnotil vzhled (tedy barva a struktura kaše – velikost vloček), vůně, chuť, a v tomto případě i sušená jablka; Renata Zelenáková pak zkoumala složení.

            „Osobně nechápu, proč si to někdo kupuje,“ shrnula přehlídku vzorků odbornice na výživu.

„Když vezmu v potaz, že instantní kaše má několik minut stát, tak za stejnou dobu si já připravím skvělou kaši z obyčejných vloček.

Můžu si do ní dát, co chci, v jakém poměru chci, nemám tam nic navíc, a hlavně – vyjde mě to cenově podstatně lépe. Vždyť půlkilový sáček drcených vloček stojí asi deset korun!“ komentoval test kuchař Michael Vacek.

            Porota při testu nejvíce kroutila hlavou nad cenou a konzistencí vzorků, některé totiž připomínaly lepidlo, jiné zase maltu. Přestože se kaše ve složení příliš nelišily, rozdíly ve vzhledu i chuti byly velké. Největším zklamáním byl jediný výrobek s označením bio, který se porota nejdříve zdráhala ochutnat a pak si po něm musela spravit chuť.

1 Ovesná kaše, Tesco 260 g, Tesco, 37,50 Kč

JAKO OPRAVDOVÁ výsledek: 4,1/10

Plusy: Po ochutnání porota jásala, že má před sebou konečně vzorek, který odpovídá jejím představám. Body si tato kaše získala za strukturu, za plnou a vyváženou chuť i velké kousky jablek. Minusy: Porotě chyběla vůně a Renata Zelenáková podotkla, že je příliš sladká. Podtrženo, sečteno: Doporučujeme ji mít po ruce doma či v šuplíku v kanceláři.

2 Dobrá kaše, Bona Vita 520 g, Tesco, 84,90 Kč

S FRUKTÓZOU výsledek: 3,6/10 Plusy: Ovesná kaše s velmi pěknou konzistencí; jsou v ní rozpoznatelné vločky. Příjemně chutnala po jablkách. Minusy: Kaše byla až moc sladká. Je slazená fruktózou, která je vhodná pro děti, méně už ale pro dospělé. Porotě také chyběla slibovaná skořice a připadalo jí, že místo jablek kouše spíš slupky. Podtrženo, sečteno: Díky fruktóze se kaše hodí hlavně pro lidi s poruchami vstřebávání sacharózy, tedy obyčejného rafinovaného cukru.

3 Ovesná kaše, Dr. Oetker 58 g, Tesco, 13,90 Kč

MEDOVÁ výsledek: 3,3/10 Plusy: Porotu si tato ovesná kaše získala hlavně díky medu. Je jím slazená, takže med ovlivnil jak chuť, tak i vůni; prakticky nic jiného cítit nebylo. Body kaše dostala i za obsažené rozinky. Minusy: Rozinek (ale i jablek) nebylo v kaši zrovna moc. Porotě vadilo i to, jak moc byla sladká. Podtrženo, sečteno: Pokud máte rádi med, sáhněte po téhle kaši. Jinak na ní není nic výjimečného.

4 Porridge, Stilla 65 g, Kaufland, 6,90 Kč

SLADKÁ výsledek: 3,2/10 Plusy: Nejvíc bodů dostala za vzhled – v jinak šedé kaši pěkně barevně hrála jablka (přesněji řečeno slupky z nich). Minusy: Porotě připadala kaše navoněná a také přeslazená; doktorka Zelenáková rovnou varovala před velikostí porce. V chuti také chyběla skořice. Podtrženo, sečteno: Kaši, kterou byste si měli dát jen vzácně, v menší porci a radši si do ní přistrouhat ovoce.

5 Ovesná kaše Express, Emco 300 g, Albert 45,90 Kč

S ROZINKAMI výsledek: 3,1/10 Plusy: Malé nadrcené vločky zajistí, že se vše pěkně spojí dohromady. A v tom skutečné rozinky. Minusy: Příliš kompaktní konzistence; vločky jsou tak špatně rozeznatelné. Podle poroty obrázek na obalu naprosto neodpovídá realitě, kterou budete mít v mističce. Podtrženo, sečteno: Kaše, od které byste čekali trochu víc…

6 Apple, sultana & cinnamon porridge 450 g, Marks & Spencer, 99,90 Kč

NEPŘESLAZENÁ výsledek: 1,8/10 Plusy: Málo cukru je podle poroty to nejlepší na této kaši. Porota také ocenila vzhled a líbilo se jí, že v kaši byly rozinky. Minusy: Body dolů šly za konzistenci – kaše připomínala materiál na stavbu domu. Porotě se navíc zdála zcela bez chuti. Podtrženo, sečteno: Pokud máte rádi méně sladké kaše a nevadí vám opravdu kašovitá konzistence bez viditelných vloček, kupte si ji.

Tip redakce: Vtipná kaše, Mixit.cz 750 g, Mixit.cz, 97 Kč NAMÍCHANÁ VŠEM NA MÍRU výsledek: 8,5/10 Plusy: Kaše, která chutná tak, jako byste si ji vařili sami. Vločky jsou v ní pěkně vidět, obsahuje i velké kusy sušených jablek a není v ní nic navíc – žádná éčka, konzervanty či barviva. Navíc je slazená třtinovým cukrem. Minusy: Koupit ji můžete jen na internetu. Výrobce radí zalít kaši horkým mlékem nebo vodou, porota radí chvíli ji povařit, aby vločky opravdu změkly. Podtrženo, sečteno: Skvělá kaše, kterou si na internetu můžete namíchat podle vlastní chuti.

Naše porota

Do redakce jsme pozvali tři odborníky a dali jim ochutnat všechny vzorky. Z nich pak vybrali sedm nejlepších.

MUDr. RENATA ZELENÁKOVÁ Odbornice na výživu se při testování zaměřila nejen na chuť, ale hlavně na složení. Sledovala použité cukry i energetickou hodnotu.

MICHAEL VACEK Demi chef de party hotelu Mandarin Oriental má velmi vytříbenou chuť. Porridge připravuje hostům k snídani často, a tak ví, jak rychle si kaši můžete z vloček sami uvařit i jak má chutnat.

HANKA LACHAWITZ Nová šéfová časopisu Betynka a matka dvou kluků zná dobře každodenní frmol u snídaně. Jako vášnivá kuchařka ale ví, co by dětem nikdy na stůl nedala a jak je snadné kaši uvařit.

0 Košík Nahoru