Mixit slaví 10 let Jubilejní kolekcí a odměnou 10 % v kreditech za každý nákup 

Už jen do 7.6. automaticky získáte odměnu 10 % z každé objednávky v kreditech na příští nákup. 

Limitovaná edice ke Dni otců: Mix müsli se slaným karamelem. Do 7.6. odměna 10 % za každý nákup ve formě kreditů

Nové výhodné balení křupavého ovoce: Velká křupavá jahoda a Velká křupavá malina

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Mladá fronta DNES: Žádná zdravá svačinka. Až na výjimky to jsou pouhé pamlsky

Zdroj: Mladá fronta DNES 13. 9.


Žádná zdravá svačinka. Až na výjimky to jsou pouhé pamlsky

Test dětských snacků

Všechny mají vysokou energetickou hodnotu, málo bílkovin, zato hodně tuků a cukrů. Rozhodně je nelze doporučit jako „to nejlepší, co si dát mezi jídly“.

Krtečkova svačinka, brumík, pribináček, kinder… A k tomu obrázky pohádkových postaviček a zvířátek, v hypermarketech často pod nápisem Mléčné výrobky nejen pro děti. Je jasné, že všechny tyto mléčné pochoutky, řezy, sušenky a cereální tyčinky cílí na děti. A rodiče jim je kupují jako praktickou svačinu, která rychle zažene hlad. Mnozí navíc věří, že „dětské potraviny“ musí být lepší než ty pro dospělé. Nemusí. Žádná kategorie „dětských potravin“ totiž neexistuje, zákon pamatuje jen na kojeneckou výživu do tří let. Výrobci tedy nejsou omezováni žádnými předpisy (kromě těch, které jim zakazují uvádět na trh zdravotně závadné výrobky), a už vůbec se nemusí řídit výživovými doporučeními.

Jaké jsou tedy výrobky, které vypadají jako ideální dětská svačina? Mají také ideální složení? Odpověď na tuto otázku hledala iniciativa Vím, co jím a piju. Koupila 20 výrobků a nechala je otestovat v akreditované laboratoři ALS.

Výsledek? Ideální svačinkou pro děti tyhle malé tyčinky nejsou, některé jsou pro ně dokonce přímo nevhodné.

„Dětem konzumace těchto výrobků rozhodně nijak zvlášť neprospěje,“ upozorňuje lékařka a výživová poradkyně Václava Kunová. Všechny snacky mají totiž vysokou energetickou hodnotu.

„V průměru jen šest procent z tyčinky tvoří bílkoviny, které děti potřebují pro svůj růst a vývoj. Zato v průměru 42 procent energetické hodnoty výrobku tvoří tuky a 52 procent sacharidy, převážně ve formě přidaných cukrů,“ říká Václava Kunová.

Jednoznačného vítěze, který by si vysloužil logo Vím, co jím, udělované nutričně vyváženým potravinám, tedy test nemá.

Mezi výrobky jsou ale pochopitelně rozdíly, proto byly rozděleny do tří skupin podle vhodnosti pro děti: Dobrá volba, Občas pro radost a Raději ne (box vlevo). Bohužel nejvíce výrobků se ocitlo v poslední skupině, kterou nelze dětem doporučit vůbec. V té první skončily jen čtyři výrobky, z nichž jeden (mixitka) vlastně není ani typicky „dětský produkt“ a do testu byl zařazen spíš proto, že ho někteří rodiče dětem kupují.


Nevhodné tuky


Všechny ostatní nejsou nic jiného než pamlsek, sladkost, pochoutka… se všemi výživovými nevýhodami, které k nim patří.

Tři čtvrtiny testovaných výrobků měly vysoký obsah nasycených mastných kyselin, jež mají při nadměrné konzumaci negativní vliv na zdraví. Některé vzorky obsahovaly dokonce i transmastné kyseliny, kterým bychom se měli ve stravě vyhýbat, protože zvyšují hladinu LDL cholesterolu v krvi a přispívají ke vzniku srdečně cévních onemocnění.

Nejhorší v tomto směru byly Pribináček Tyčinka s kousky třešní a Krtečkova svačinka. Pribináček je rekordmanem v množství nasycených mastných kyselin – má jich 20,1 gramu ve 100 gramech, jedna malá tyčinka ukrojí 4- až 6letému dítěti 44 procent z dávky, kterou by mělo přijmout ve stravě za celý den. A svačinka od Krtečka odčerpá 60 procent celodenní dávky transmastných kyselin. Stojí určitě za zmínku, že oba výrobky mají polevu z částečně ztužených rostlinných tuků.

Nasycené mastné kyseliny přijímáme také z dalších potravin živočišného původu, jako je maso, mléko a mléčné výrobky, které jsou jejich přirozeným zdrojem. Tam je ale tato nevýhoda kompenzována jinými výživovými přínosy, které u testovaných produktů chybějí.


Příliš velká dávka cukru


Téměř všechny snacky mají také vysoký obsah cukrů, u většiny se přitom jedná o cukry, které nepocházejí z ovoce nebo mléka, ale ze záměrně přidaného řepného cukru nebo glukózo-fruktózových sirupů.

Nejvíce cukrů měla mixitka, v jedné 50gramové tyčince (to je téměř dvakrát větší gramáž, než mají ostatní vzorky) je 27 gramů cukru, což je skutečně hodně. „Přesto bych ji doporučila, neobsahuje totiž řepný cukr ani glukózo-fruktózový sirup. Je také zdrojem důležité vlákniny a navíc vytváří návyk na přirozené chutě. A je to také jediný výrobek, který neobsahuje přidané cukry. Rodiče by však měli za den ostatní zdroje cukru dítěti omezit,“ řekla Václava Kunová. Důsledky nadměrného příjmu cukru u dětí jsou podle specialistky na výživu jasné: vznik obezity, zvýšená kazivost zubů a návyk na sladkou chuť, který se v pozdějším věku těžko odbourává.

Problém všech těchto snacků spočívá v tom, že jsou malé a přitom mají vysokou energetickou hodnotu, odborníci je nazývají potraviny s vysokou energetickou denzitou. „Jsou to potraviny, které mají vysokou energetickou hodnotu vměstnanou do malého objemu. Takže dítě je rychle sní a ani si neuvědomí, že něco snědlo. Častá konzumace potravin s vysokou energetickou denzitou je rizikovým faktorem pro vznik obezity v pozdějším věku.“


Mléka sotva na jednu lžíci


O to víc překvapí, s jakou vytrvalostí se snaží reklama prezentovat většinu těchto výrobků jako hodnotnou mléčnou svačinku. Mléčnou složku zdůrazňovala víc než polovina testovaných výrobků. Jenže ani 20 procent mléka na prvním místě ve složení neudělá z tohoto výrobku vhodnou mléčnou svačinku, která může nahradit sklenici mléka. Stačí trochu počítat a zjistíme, že při 30gramové hmotnosti je v tyčince zhruba šest gramů mléka, a to je méně než jedna polévková lžíce.

Ani 40 procent mléka v Kinder mléčném řezu nepřinese dítěti nic dobrého, protože mu s mlékem zároveň naloží 28 procent dávky nasycených mastných kyselin, které by mělo přijmout za celý den. Z nutričního pohledu tedy nemůže být řeč o „tom nejlepším, co si dát mezi jídly“, jak se snaží rodiče přesvědčit televizní reklama.


***


Dítě je rychle sní a ani si neuvědomí, že něco snědlo. Častá konzumace takovýchto potravin zvyšuje riziko vzniku obezity v pozdějším věku.


Tři skupiny výrobků z výživového pohledu


Dobrá volba: Výrobky, které mají nižší obsah tuků, kvalitní skladbu mastných kyselin, cukry pocházejí převážně z ovoce a obsahují některou z výživově hodnotných složek (ovoce, vlákninu, ořechy, mléko…). Nejsou na každodenní svačinu, ale pro děti se hodí. Občas pro radost: Mají vyšší energetickou hodnotu i obsah tuků nebo cukrů, ale neobsahují transmastné kyseliny nebo vyšší množství nasycených mastných kyselin. Negativa jsou vyvážena určitými pozitivy, například mají mléčnou nebo ovocnou složku, neobsahují konzervanty a částečně ztužené tuky. Nehodí se na pravidelnou konzumaci, ale když je občas zařadíte, neuškodí.

Raději ne: Výrobky, které mají vysokou energetickou hodnotu, obsahují nevhodné tuky (transmastné kyseliny nebo vyšší množství nasycených mastných kyselin), případně velké množství přidaných cukrů. Je to jen pamlsek, navíc s negativními výživovými aspekty.


Odborník Jak má vypadat dětská svačinka

Václava Kunová lékařka, výživová poradkyně


Pokud dítě snídá sladké (obilné kaše, jogurt s ovocem, müsli s jogurtem...), není vhodné, aby i svačina byla sladká.

Doporučuji proto chléb s tvarohovou či luštěninovou pomazánkou nebo sýrem typu lučina, k tomu plátek tvrdého sýra nebo šunky a zeleninu.

Svačina by měla dítěti udržet přijatelnou hladinu krevního cukru až do oběda, proto by to měly být sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem a k nim porce bílkovinných potravin, pro snížení energetické denzity pak porce zeleniny, případně ovoce. Dítě by také mohlo dostat některý z ochucených tvarohů. Třebaže v nich bývá také dost cukru, obsah bílkovin je tak vysoký, že tuto nevýhodu kompenzuje, a dítě dostane v takové svačině už kolem 25 procent denního příjmu vápníku.


Výsledky testu: Jen čtyři výrobky lze doporučit dětem na svačinu. Většina se pro ně nehodí.


Referenční hodnoty


V testu bylo přihlíženo k těmto výživovým hodnotám, které by mělo ve své stravě přijmout 4- až 6leté dítě za den:


energetická hodnota 6 100 kJ

tuky 52 g

z toho nasycené mastné kyseliny 16 g

z toho transmastné kyseliny 1,6 g

cukry 40 g


Pramen: Referenční hodnoty pro příjem živin DACH vydané v roce 2011 Společností pro výživu


Dobrá volba


Fit Kid Vanilla


cereální tyčinka polomáčená s vanilkovou příchutí, se sladidlem

výrobce MaxSport Bratislava, v EU

cena za balení 19 Kč/30 g


Hodnocení odborníka


Výrobek se vymyká ostatním, množství tuků je relativně nízké, obsah sacharidů vyšší, ale cukrů z nich je poměrně málo, zato obsahuje poměrně dost bílkovin z ořechů. Pozitivní je přítomnost vlákniny i omega-3 mastných kyselin z lněného semínka, obohacení vitaminy v nutričně významném množství (hlavně vitamin D a E) a náhrada části cukru sladidlem ze stévie.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1790 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení

4,4 g 2,9 g 4,3 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Cerea New Bar Tv. & Podmáslí


cereální tyčinka se sušeným tvarohem a polevou s jogurtem


výrobce Cereabar Zábřeh

cena za balení 12,90 Kč/33 g


Hodnocení odborníka


Ve složení jsou na prvním místě obiloviny včetně ovesných vloček, sacharidy pocházejí z velké části z mléka (laktóza), přidaného cukru je relativně málo. I tak by ale složení mohlo být jednodušší (například aroma je dost zbytečné). Tyčinka obsahuje jen minimum nasycených mastných kyselin, pozitivní je i vyšší obsah bílkovin a přítomnost omega-3 mastných kyselin.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1840 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


5,1 g 1,4 g 7,5 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Crazy Nuts Brusinka


tyčinka s brusinkami, mandlemi, arašídy a slunečnicovými semínky, bez lepku výrobce v ČR (prodává Druid CZ) cena za balení 14,90 Kč/30 g


Hodnocení odborníka


Energetická hodnota i obsah tuků jsou vyšší, ale je to díky ořechům. Nasycených mastných kyselin je v tuku velmi málo (použit je slunečnicový, a nikoliv palmový nebo kokosový olej). Ořechy přinášejí nutričně cenné bílkoviny (nejvíce ze všech). I cukrů je podle analýz hodně (34,4 g/100 g), ale pochází ze sušených brusinek, takže obsah přidaného cukru je velmi nízký. Tyčinka má jednoduché složení.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 2110 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


8,9 g 0,9 g 10,3 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Mixit Mixitka Jablko+skořice

mixitka bez lepku


výrobce Mixit ČR

cena za balení 29 Kč/50 g


Hodnocení odborníka


Výrobek s nejjednodušším složením, vlastně je to jen sušené ovoce, ořechy a trocha obilovin. Má nejnižší energetickou hodnotu na 100 gramů, ale nejvyšší na jedno balení – porce je totiž mnohem větší než všechny ostatní testované vzorky. Tuk tvoří jen 15 procent energetické hodnoty výrobku, pozitivní je i přítomnost omega-3 mastných kyselin. Přesto je tyčinka zdrojem vyššího množství cukrů, byť pocházejí z ovoce. Jako jediná nemá ve složení přidané cukry.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1530 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


3 g 0,3 g 27 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Občas pro radost


Opavia Brumík Jahůdka


jemné pečivo s jablečnojahodovou

náplní (28 %), bez barviv, bez konzervantů


výrobce neuveden (prodává Mondelez)

cena za balení 19 Kč/30 g


Hodnocení odborníka


Pozitivní je, že výrobek má relativně nízkou energetickou hodnotu, obsahuje omega-3 mastné kyseliny a málo tuků, zejména nasycených. Má však hodně sacharidů, částečně z ovoce, částečně z glukózo-fruktózového sirupu. Hlavně však vadí vyšší obsah soli, jedno 30gramové balení představuje 10 procent denní dávky soli pro dítě ve věku 4–6 let. A té jahůdky z názvu je v brumíkovi něco málo přes půl gramu.


Výsledky v číslech


Energie ve 100g 1600 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


3,1 g 0,3 g 7,5 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Nestlé Chocapic


extrudovaná cereální tyčinka

polomáčená v bílé polevě (20 %)

výrobce neuveden (Nestlé)

cena za balení 9,90 Kč/25 g


Hodnocení odborníka


Dětské cereální tyčinky Nestlé představují podle reklamy „ideální variantu svačiny pro děti během školního roku i o prázdninách“. Ve skutečnosti se jedná o běžný pamlsek z mouky, glukózového sirupu, oleje, cukru a mléka. Pozitivní je, že výrobek je obohacený některými vitaminy a minerálními látkami a nepředstavuje pro dítě kalorickou ani tukovou bombu, alespoň část obilovin je celozrnných.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1800 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


3,3 g 2,4 g 6 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Kinder Pinguí Malina


cukrářský výrobek s mléčnou náplní a s malinovou

složkou politý mléčnou čokoládou

výrobce neuveden (prodává Ferrero)

cena za balení 19 Kč/30 g


Hodnocení odborníka


Na prvním místě ve složení je ovocná složka, což je pozitivní, ale je nutno počítat s vysokým obsahem cukru. Glukózo-fruktózový sirup možná zní spotřebitelům lépe než řepný cukr, z nutričního hlediska je však efekt stejný. Obsah tuků je dost vysoký, ale především nasycených mastných kyselin je hodně. Šestiletému dítěti ukrojí jedna tyčinka 27 % z maximální dávky, kterou by mělo přijmout za celý den.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1710 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


7,1 g 4,3 g 6 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Nutrend Street XL cereal snack

potravina obohacená o vitaminy, inulin a bifidokultury, příchuť banánová v mléčné čokoládě

výrobce Nutrend Olomouc

cena za balení 14 Kč/30 g


Hodnocení odborníka


Ani tento výrobek nelze považovat za regulérní svačinu, na prvním místě ve složení figuruje glukózo-fruktózový sirup, hned za ním čokoláda, která tvoří 20 % hmotnosti výrobku. Obsah cukrů je také dost vysoký. Jde tedy jasně o pamlsek. Pozitivní je, že obsahuje bifidokulturu a vitaminy a má v sobě aspoň něco málo celozrnných obilovin.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1800 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


4,4 g 2,8 g 9,4 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Fit Fruitík Jahoda v jogurtu

müsli tyčinka s chutí jahod a polevou s příchutí jogurtu


výrobce Úsovsko Food

cena za balení 13,50 Kč/30 g


Hodnocení odborníka


Pozitivní je velký podíl ovoce, i když zdůrazňovaných jahod je podle složení v tyčince sotva půl gramu – převládají jablka. Obsah tuků není vysoký, nasycených mastných kyselin je málo, cukru sice hodně (35,4 g ve 100 gramech), ale z větší části pochází z ovoce. Pro děti není žádoucí přítomnost konzervantu oxidu siřičitého.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1780 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


4 g 2,7 g 10,6 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Mickey Mouse Milk Snack


piškotový řez s mléčnou krémovou náplní

výrobce Dairy4Fun Bílovec

cena za balení 12,90 Kč/26 g


Hodnocení odborníka


Výrobek má mírně vyšší obsah bílkovin, což je na něm pozitivní, ale jinak nic dobrého dítěti nepřináší. Mléka zdůrazňovaného v názvu je v „mléčné svačince“ po přepočtu na obnovené mléko asi jedna polévková lžíce. Negativní je také relativně vysoký obsah soli a zbytečná aromata.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1650 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


5 g 2,5 g 6,1 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Bobík s mléč. náplní a medem


řez s tukovou náplní s mlékem a kakaovou polevou, jemné pečivo

výrobce neuveden (prodává ACCOM)

cena za balení 14,50 Kč/28 g


Hodnocení odborníka


Na prvním místě ve složení je mléko, ale pozor na vysoký obsah tuku a cukru. Jednoznačně jde o pamlsek, který snad kromě chuti dítěti nic dobrého nepřináší. Jedna tyčinka dodá 4- až 6letému dítěti 15 procent z dávky tuků a 20 procent z množství cukrů, které by mělo přijmout za den.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1880 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


7,6 g 3,8 g 8,2 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Raději ne!


Kinder Mléčný řez Milk & Honey

cukrářský výrobek s mléčnou náplní,

bez barviv a konzervantů

výrobce neuveden (prodává Ferrero)

cena za balení 11,90 Kč/28 g


Hodnocení odborníka


Čtyřicet procent mléka ve výrobku je ve srovnání s ostatními hodně, ale na druhou stranu má také vysoké množství cukrů a tuků. Ty tvoří 57 % celkové energetické hodnoty, a ještě k tomu jde o nevhodné tuky. Jedno balení odčerpá 28 % z dávky nasycených mastných kyselin, které by dítě mělo přijmout za celý den. Jde tedy o cukrářský pamlsek (je tak ostatně i označen), a ne vhodnou dětskou svačinku.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1780 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


7,7 g 4,5 g 8,1 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Bakery d’Oro a la Tiramisu


nadýchané tyčinky plněné mléčným a tiramisovým krémem (61 %)

výrobce v Itálii

cena za balení 12,90 Kč/30 g


Hodnocení odborníka


Další nezdravý pamlsek, který je v obchodech nabízen mezi mléčnými výrobky. Pokud se rodiče nechají unést tvrzením, že výrobek obsahuje 20 % mléka, měli by si uvědomit, že vzhledem ke gramáži výrobku to není víc než jedna lžíce. Je kvůli ní nutné jednou tyčinkou vyčerpat dítěti 16 % tuků, 17 % cukrů a 26 % nasycených mastných kyselin z doporučené denní dávky?


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1900 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


8,2 g 4,2 g 6,7 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Kubík Štrúdlík

jemné pečivo s jablečnou náplní


výrobce neuveden (prodává Maspex)

cena za balení 4,90 Kč/21 g


Hodnocení odborníka


Výrobek složený prakticky z mouky a cukru (35 g/100 g je opravdu hodně) nepřináší dětem nic pozitivního. Jablečné náplně je sice 30 %, ale jablek je v ní jen 18 %, což není ani jedno kousnutí do jablka, zbytek tvoří cukr, voda a zahušťovadla. Má sice nízkou energetickou hodnotu a málo tuků, takže i množství nasycených mastných kyselin je nízké, analýzy v něm však objevily transmastné kyseliny, i když jen v nepatrném množství.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1540 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


1,3 g 0,6 g 7,3 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Dubea Švestková tyčinka


tradiční medový perník se švestkovou džemovou náplní a tmavou cukrářskou polevou

výrobce Dubea Dubenec

cena za balení 9,90 Kč/35 g


Hodnocení odborníka


Jedná se v podstatě o perník v cukrářské polevě vyrobené z nejméně vhodných tuků (palmový a palmojádrový olej obsahují vysoké procento nasycených mastných kyselin, takže jednou tyčinkou 6leté dítě vyčerpá čtvrtinu svého maximálního denního příjmu), navíc obsahuje i transmastné kyseliny (12 % denního příjmu). Nic pozitivního pro dítě. Švestek je v tyčince pouze jeden gram.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1700 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


5,2 g 4,1 g 8,7 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Storck Knoppers Milk

oplatky plněné mléč. (30,4 %) a lískoořech. krémem (29,4 %) s tmavou tukovou polevou (14,6 %)

výrobce August Storck Německo

cena za balení 24,90 Kč/3 x 25 g


Hodnocení odborníka


Údaj, že složky odpovídají 10 % mléka, může vyvolávat domněnku, že se jedná o zdravou svačinu. Skutečnost je jiná: výrobek má nejvyšší energetickou hodnotu, nejvyšší obsah tuků na 100 g a v rámci nich ještě většinou nasycených. Jedna malá 25gramová oplatka odčerpá dítěti z maximálního celodenního příjmu nasycených mastných kyselin 28 %. Negativa nevyváží ani část celozrnných obilovin.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 2310 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


8,4 g 4,5 g 4,1 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Pribináček Tyčinka s kousky třešní


mléčný výrobek, chlazená tvarohovosmetanová tyčinka třešňová v duo polevě

výrobce v ČR (prodává TPK)

cena za balení 9,90 Kč/35 g


Hodnocení odborníka


Má sice vysoký podíl mléčné složky, ale také hodně tuků (61 % energetické hodnoty výrobku), navíc nevhodného složení. V jedné tyčince dostane 6leté dítě 44 % dávky nasycených mastných kyselin, které by mělo přijmout za celý den, navíc obsahuje i transmastné kyseliny. Jedna porce představuje čtvrtinu celodenní dávky cukrů. A jako jediný z testovaných výrobků obsahuje u dětí nutričně sporný konzervant sorban draselný.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1700 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


9,8 g 7 g 9,9 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Zott Monte Snack


piškotový dort s krémovou náplní z mléka, čokolády a lískových oříšků

výrobce v Německu pro Zott

cena za balení 9,90 Kč/29 g


Hodnocení odborníka


Nejvýznamnější složkou piškotu jsou tuky, a ještě k tomu ty nejméně vhodné, protože palmový a kokosový tuk jsou nositeli nasycených mastných kyselin. Zdůrazňované mléko představuje v absolutním množství jen 7,5 g v jednom balení, což je zhruba půl polévkové lžíce. Zato tuk tvoří 55 procent z celkové energetické hodnoty výrobku a nasycené mastné kyseliny přinášejí 27 % z maximální celodenní dávky.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1960 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


8,5 g 4,4 g 8,5 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Dancing Cow Milk Snack Vanilla


nadýchaná pochoutka s mléčnou náplní (59 %) s vanilkovou příchutí

výrobce v Itálii

cena za balení 9,90 Kč/28 g


Hodnocení odborníka


Není tu nic, co by dítěti přineslo jakýkoli nutriční benefit. Z množství cukrů, které patří k nejvyšším (36 g/100 g), tvoří převážnou většinu řepný cukr a téměř polovinu z tuků tvoří nasycené mastné kyseliny. Ve výrobku označeném jako „mléčná svačinka“ není mléka víc než jedna lžíce.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 1850 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


7,1 g 3,5 g 10 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Krtečkova svačinka


polomáčené sušenky s mléčnou polevou

výrobce v ČR (prodává X-life)

cena za balení 9,90 Kč/34 g


Hodnocení odborníka


Tento výrobek není vhodný pro děti. Jde o obyčejné sušenky z mouky a cukru, potažené polevou z nekvalitních tuků. Vadí vysoký obsah tuků a cukrů a nasycených mastných kyselin, ale hlavně přítomnost transmastných kyselin v nejvyšším množství ze všech. Šestileté dítě do sebe s jednou svačinkou dostane 59 % doporučené denní dávky.


Výsledky v číslech

Energie ve 100g 2210 kJ

Výživové hodnoty v 1 balení


9,4 g 4,4 g 4,4 g

tuky nasycené mast. cukry

kyseliny


Protokol testu


* Test je zaměřen na snacky, které svým názvem nebo obrázky na obalech cílí na děti. Některé jsou nabízeny v chladicích pultech s mléčnými výrobky, a mohou tak vyvolávat dojem, že jsou stejně zdravé jako třeba jogurty.


* Účelem testu bylo zjistit, zda jsou pro děti vhodné a co dobrého jim z výživového hlediska přinesou.


* Testem prošlo celkem 20 vzorků, které nepatří do jedné skupiny potravin. Označeny jsou různě – mléčné pochoutky (zdůrazňují obsah mléka), řezy, tyčinky, některé se označují za cukrářské výrobky nebo pečivo, cereální tyčinky.


* Analýzy provedla akreditovaná laboratoř ALS v Praze. Její pracovníci zjišťovali všechny výživové údaje, které se musí povinně uvádět na obalech všech potravin – energetickou hodnotu, obsah tuků, sacharidů a cukrů, bílkovin a soli. Zaměřili se i na složení cukrů (fruktóza, glukóza, maltóza, laktóza, sacharóza) a zastoupení mastných kyselin v tucích.


* Výsledky byly přepočítány na jednu porci a vztaženy k referenčním hodnotám pro 4–6leté děti. Získali jsme tak údaj, kolik procent ukrojí jedna porce z dávky, kterou by mělo dítě v tomto věku přijmout ve své stravě za den.


* Výsledky posoudila odbornice na výživu MUDr. Václava Kunová, která je odborným garantem společnosti Vím, co jím a členka Společnosti pro výživu (Hodnocení odborníka).


* Výrobky nedostaly známku testu, ale byly rozděleny do tří skupin podle vhodnosti pro děti (viz Tři skupiny...).


* Test provedla společnost Vím, co jím, která se zabývá zdravou výživou. Potraviny s logem Vím, co jím obsahují méně soli, přidaných cukrů, transmastných kyselin a nasycených mastných kyselin. U některých druhů potravin napoví, že výrobek je bohatý na vlákninu nebo má vhodný obsah energie. V současné době je označeno přes 400 výrobků a další neustále přibývají.

0 Košík Nahoru