Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Nejlepší recepty: Předjarní DETOX

Zdroj: Nejlepší recepty 3/2013


Předjarní DETOX

Probere vás po zimě, nastartuje organizmus a přinese novou energii.

Na jaře se probouzí příroda, začínají nás zahřívat první sluneční paprsky a je nejvyšší čas dát vale jak těžkým zimním kabátům, tak tučným zimním jídlům.

Čím začít

Nejlépe úpravou jídelníčku. Nemusí to být hned radikální, pro začátek stačí i menší změny. nejdřív vyloučíme maso, uzeniny, příliš tučné, slané a sladké potraviny. Tato fáze by měla trvat tak 14 dní. Během této doby nepijeme alkohol a omezíme nápoje s kofeinem, a to jak kávu, tak černý čaj. Slazené limonády patří na pomyslný seznam věcí, jež jsou tabu, ty nepijeme vůbec. Do svého stravování zařadíme čerstvé ovoce a zeleninu (1–2 porce ovoce a 3–5 porcí zeleniny denně), celozrnné obiloviny, rýži, bílé maso a první jarní bylinky. Denně bychom měli vypít dva litry čisté neperlivé vody nebo bylinkových čajů.

Účinný je zejména čaj z kopřivy, který zbavuje tělo škodlivin a dodává mu živiny, jež potřebuje.

Jak pokračovat

Jakmile si na změny zvykneme, můžeme ještě „přiostřit“. Následujících 14 dní zcela vynecháme maso, zato si dopřáváme luštěniny, ořechy, semínka a nízkotučné mléčné výrobky. Jedenkrát týdně zařadíme na celý den půst. V den půstu konzumujeme jen syrové ovoce nebo čerstvě vymačkané ovocné, zeleninové či bylinkové šťávy. Jídelníček doplňujeme syrovou či dušenou zeleninou v celkovém množství pět porcí za den.

Postupem času můžeme začít dva až třikrát týdně konzumovat i vařené či dušené maso. Tento režim bychom měli doplnit nezbytným pohybem.

Můžeme se vydat ven na procházku, projet se na kole, zahrát si tenis či squash, jít si zaplavat do bazénu, zkrátka cokoliv, co nás baví a co nám zdravotní stav umožňuje.

Na co nezapomenout

Cvičíme, jíme předpisově, cítíme se zdravější, ale pořád tomu něco chybí? Je to relaxace! Je stejně důležitá jako odměřená porce nepražených vloček k snídani, proto ji stejně jako první ranní jídlo nesmíme vynechávat. Říkáte, že na ni nemáte čas? Tak si ho musíte udělat. Naplánujte si odpočinek podobně jako pracovní poradu a začněte s ním na minutu přesně.

Jakou formu zvolíte je na vás. Bude to romantická koupel ve vaně plné aromatických kvítků, setkání s přáteli nad sklenkou vína, pěkný film, knížka nebo něco úplně jiného? Ať tak či tak, musí to být pro vás radostné a odpočinkové.

Co nám může pomoci

Zapomeňte na výmluvy, že nemáte čas ani na očistu vlastního těla, natož se nasnídat či nasvačit. Bílý jogurt s müsli zvládnete během 20 vteřin.

My v redakci si na www.mixit.cz objednáváme podle chuti tubus plný různých směsí (viz tip). Stačí tři lžíce směsi, jogurt či mléko a chutná vyvážená snídaně je na stole.

Nakupujte s námi – prověřeno & vyzkoušeno redakcí: To nejlepší z lékárny Potřebujete zhubnout či snížit cholesterol? Čtěte naše tipy!

Foto popis| Kopřiva je vhodná i na vlasy

Foto popis| Relaxace je nutnou podmínkou pro celkové pročištění organizmu.

Foto popis| Zeleninové šťávy osvěží a dodají vitaminy.

0 Košík Nahoru