Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Svět ženy: Sbohem, lepku!

Zdroj: Svět ženy 01/2016


Sbohem, lepku!

Gluten free neboli bezlepková dieta se stala životním stylem, který chtějí zkusit, již k tomu nemají zdravotní důvod.


Proč se vlastně dobrovolně vzdát potěšení z koláčů, čerstvého chleba či křupavých rohlíků? Pomineme-li alergii na lepek a zdravotní problémy (potíže s trávením, křeče v břiše, nadýmání, pálení žáhy), které se čím dál častěji objevují i u zdravých lidí, patří k nejčastějším důvodům bezlepkového životního stylu touha po štíhlejší linii. A protože lepek je obsažen hlavně v obilninách(zásobárně sacharidů), ruku v ruce s vyloučením lepku jde pokles hmotnosti. Mezi nutričními specialisty je dokonce znám pojem „moučné břicho“, v této partii se totiž lepek nejvíce ukládá. Všichni, kdo omezili přísun lepku, se shodují, že bez něj se cítí jakoby lehčí.

Přemýšlíte-li, že byste také omezili lepek v jídelníčku, raději se poraďte o svém záměru s lékařem či nutričním specialistou. „Bezlepková strava je chudší o vlákninu a vápník. Člověku, který se ji rozhodne držet, tak mohou chybět některé důležité živiny,“ varuje MUDr. Iva Hoff manová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Tento nedostatek je třeba vyvážit přísunem ovoce a zeleniny.

„Co pak budu jíst?“ napadne vás možná, když se rozhodnete vyřadit (či omezit) lepek z jídelníčku. Máte utrum s pečivem k snídani a sušenku si ke kávičce už také nedáte. Lepek najdete i v potravinách, kde byste to ani nečekali – třeba v jogurtu, uzeninách či sójové omáčce, kam ho výrobci používají jako zahušťovadlo.

Stále ovšem máte na výběr dost „náhradních“ surovin a hlady neumřete.


KDE NAKUPOVAT


Výrobci se snaží zákazníkům vyhledávajícím z dávajícím bezlepkové varianty vyjít vstříc. Velký výběr bezlepkových kových produktů najdete v obchodech se zdravou obc výživou či na webech nominal.cz, bezgluten. cz nebo obchodbezlepku.cz. Nabízejí je řetězce Albert, Globus, Billa nebo dm drogerie ge markt. Existují též přirozeně bezlepkové potraviny, jako jsou rýže, brambory či kukuřičné výrobky, a pokrmy v bezlepkové úpravě. Chcete-li si pochutnat na hotovém jídle, na webu LunchTime.cz naleznete praktickou službu, která vyhledá restaurace, jež bezlepková polední menu nabízejí. Chutné bezlepkové menu nabízí např. italská restaurace Al riso (al-riso.cz) v Praze nebo brněnská Bohéma (restauracebohema.cz). *


***


Nikita, gurmet redaktorka Kdo miluje jídlo jako já, nesmí si nechat ujít festival šéfkuchařů Chef Time Fest, který startuje 7. ledna (cheftimefest.cz).


BIBLE PRO CELIAKY Na vaření bez lepku nepotřebujete jen správné ingredience. Chce to i nápad! S tím vám pomůže kuchařka Život bez lepku (Slovart, 299 Kč).


RECEPT: BEZLEPKOVÉ NOKY S TOMATOVOU OMÁČKOU


PRO 4 OSOBY: NA NOKY 200 g směsi na jáhlové těsto Nominal, 300 ml vody OSTATNÍ SUROVINY: 1 plechovka loupaných rajčat, 100 g šunky či prosciutta, 50 g mladého sýra, např. pecorina, 2–3 stroužky česneku, 1 polévková lžíce sekané čerstvé bazalky, 1 čajové lžíce sušeného oregana, pepř, sůl


?? Na lžíci olivového oleje osmahněte na plátky nakrájený česnek, šunku na kostičky a nakonec i sušené oregano. ?? Pak přidejte rajčata a vše poduste, aby se omáčka zredukovala. Asi po 10 minutách osolte a opepřete a ještě chvíli duste. Nakonec přidejte sekané lístky bazalky. Omáčku smíchejte s noky a bohatě posypejte strouhaným pecorinem.


Foto autor| FOTO: PROFIMEDIA. CZ (2), ARCHIV BURDY A UVEDENÝCH FIREM

Foto popis| Toužíte po zdravé snídani? Müsli bez lepku nabízí Mixit. Více na mixit.cz/bezlepku.

Foto popis| I „obyčejné“ suroviny do kuchyně lze sehnat v bezlepkové variantě. Úplnou novinkou je bezlepková sójová omáčka od Vitany (44,90 Kč).Foto autor| FOTO: PROFIMEDIA. CZ (2), ARCHIV BURDY A UVEDENÝCH FIREM

Foto popis| Toužíte po zdravé snídani? Müsli bez lepku nabízí Mixit. Více na mixit.cz/bezlepku.

Foto popis| I „obyčejné“ suroviny do kuchyně lze sehnat v bezlepkové variantě. Úplnou novinkou je bezlepková sójová omáčka od Vitany (44,90 Kč).

0 Košík Nahoru