Už jen dnes! Doprava za 1 Kč se Zásilkovnou! (2780 odběrných míst po celé ČR) 

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Vlasta: STRAVOVÁNÍ podle věku

Zdroj: Vlasta 11/2015


STRAVOVÁNÍ podle věku

Udržet si štíhlou linii ve dvaceti je snazší než ve čtyřiceti.Pokud ale přizpůsobíte jídelníček svému věku a budete jíst ty správné potraviny, zlepšíte si nejen zdraví a upravíte metabolismus, ale možná i něco málo zhubnete. 

Z názvu „dekádová dieta“ je patrné, že se stravovací plán bude odvíjet od vašeho věku. To, že s vyšším věkem (zejména u žen) dochází ke zpomalení metabolismu, není nic nového pod sluncem. Svou roli v obtížnosti hubnutí a v přibývajících kilech hraje u žen po pětačtyřicítce především klesající hladina estrogenu, která je předzvěstí menopauzy. Když však jídelníček přizpůsobíte svému biorytmu a vyškrtnete z něj nezdravá jídla a pochutiny, a naopak zařadíte do něj ve větší míře ty správné potraviny, nebude pro vás problém udržet si optimální váhu ani ve zralém věku. 

Méně než 30 LET 

Jste plná energie, vitality, muži obletovaná, a když už se nějaké kilo navíc dostaví, není zase až takový problém se ho zbavit. 
Pokud navíc pravidelně sportujete (což byste alespoň dvakrát týdně měla), netrápí vás ani povolené svalstvo či nelichotivá celulitida. Pokud jdou kila nahoru výrazněji, je to podle nutriční specialistky Gabriely Knosové nejspíš zapříčiněno nezdravým životním stylem - konzumací tučného a sladkého jídla a alkoholu. 

Doporučení: 

Přejít na zdravou stravu je skvělý krok, kterého v pozdějších letech určitě nebudete litovat. Vyhýbat byste se měla rafinovaným cukrům a sladkým syceným limonádám. Choďte vzpřímeně (hruď, ramena, záda a uši mají být v jedné rovině, břicho mějte vtažené dovnitř a záda držte rovná) a pravidelně cvičte protahovací cviky - je to účinná prevence proti budoucím bolestem zad a kloubů a ochablým břišním svalům. 

Vhodné potraviny: 

Drůbeží maso dodá kvalitní bílkoviny, ovoce a zelenina jsou zdrojem vitaminů a minerálních látek, vločky obsahují vlákninu důležitou pro správnou činnost střev a dobré zažívání. 
NÁŠ TIP: Chcete-li si zahřešit, sáhněte po tyčince Mixitce (na www.mixit.cz stojí 8 kusů 195 Kč) z ovesných vloček. Na výběr máte z několika druhů - Datle & Fíky, Černý rybíz, Kokos & Čokoláda, Jablko & Skořice nebo variantu bez lepku, což ocení zejména celiaci. 

30 až 40 let 

Mnoho žen kolem třicítky nebo krátce po ní přichází do jiného stavu. Během těhotenství přiberete a zbavit se těchto kil není vždy snadné. Navíc čím blíže ke čtyřicítce, tím jde hubnutí hůř (může za to pozvolna klesající hladina estrogenu). Ovšem hubnout příliš brzy po porodu nebo držet extrémní diety se nedoporučuje. „Omezení příjmu energie a vyloučení některých potravin může nejen zpomalit regeneraci poškozených tkání a celkovou dobu rekonvalescence, ale také negativně ovlivnit kvalitu mateřského mléka,“ upozorňuje Knosová. S hubnutím proto nespěchejte, a když už se do něj pustíte, nechte si při sestavování jídelníčku poradit od výživového poradce. 

Doporučení: 

„Po třicítce dochází ke zpomalení metabolismu a k větší tendenci ukládání tuků v oblasti břicha,“ říká americký fitness trenér a specialista na výživu James Duigan. Pravidelné posilování břišních svalů je tedy více než na místě. Kromě sklapovaček je vhodné přidat ještě nějaký další sport, například zumbu, pilates, power jógu, plavání nebo aerobik. 

Vhodné potraviny: 

Z jídelníčku vypusťte sladkosti a tučná jídla. Jezte více čerstvých potravin, především zeleninu. Co se příloh týče, dávejte přednost celozrnným těstovinám, hnědé rýži a bramborám. Nezapomínejte také na luštěniny a kvalitní libové maso a ryby. 
NÁŠ TIP: Místo klasického cukru si oslaďte nápoj Sirupem z agáve naše bio (145 Kč). Použít jej můžete také do jogurtů nebo při přípravě dezertů. 

40 až 50 let 

Po čtyřicítce ubývá svalové hmoty (svaly už nejsou tak pevné, jak bývaly) a tuky se, zejména v problémových partiích, ukládají snadněji a rychleji. Hormonální nerovnováha a klesající hladina estrogenu může za to, že hubnutí jde více než ztuha. Pokud vás trápí bochánky na bříšku a bocích, měla byste podle nutričního specialisty Maxe Tomlinsona upřednostňovat potraviny bohaté na antioxidanty a do jídel přimíchávat čerstvé bylinky a koření. Od nadbytečného tuku na stehnech a zadečku vám pro změnu pomůžou celozrnné obiloviny, jogurty s živou kulturou a čerstvá zelenina. 

Doporučení: 

Protože už organismus nespaluje tak rychle jako před pár lety, měla byste trochu ubrat z denního příjmu kalorií (pokud jste dříve přijímala 1800 až 2000 kcal, srazte to o zhruba 200 kcal). Co se týče cvičení, volte spíše silové sporty (posilování, fitness) a doplňte je jedenkrát týdně o jiné cvičení - běh, trampolínky, H. E. A. T. program. 

Vhodné potraviny: 

Zvyšte příjem proteinů důležitých pro budování svalové hmoty a potravin s vápníkem, který je potřeba pro silné kosti. Bude-li vás honit mlsná, vhod přijdou oříšky, semínka nebo sušené ovoce. Do jídelníčku ve větším zařaďte také luštěniny a zdravé tuky - ty jsou v mořských rybách, ořeších, avokádu. 
NÁŠ TIP: Lněné raw krekry s chia semínky jsou bohaté na protein, vlákninu a omega-3 mastné kyseliny. Na www.lifefood.cz za 56 Kč. 

50 let a více 

Klimakterium je těsně spjato nejen se změnami nálad, návaly horka a nočním pocením, ale i pomalejším metabolismem a snadno se ukládajícími kily a tuky v problematických partiích. 
Přesto není žádný důvod k panice nebo zoufání. „Zdravá strava a pohyb mohou příznaky menopauzy výrazně zmírnit y ý a přidat i na psychické pohodě,“ podotýká Gabriela Knosová. 

Doporučení: 

Dopřávejte si malé porce, ale zato několikrát denně. Ve stravování je důležitá pravidelnost, pestrost a vyváženost. Zvyšte příjem vápníku - denně snězte alespoň jeden bílý jogurt nebo nízkotučný tvaroh. Pokud jde o sport, volte cvičení, která příliš n nezatěžují klouby, např. plavání, jízda n na rotopedu nebo nordic walking. 

Vhodné potraviny: 

Sladké si dopřávejte jen zřídka. 
Naopak preferujte mléčné (nízkotučné) výrobky, listovou zeleninu, sóju, ryby a luštěniny. A co je hlavní - nezapomínejte dodržovat pitný režim. Vhodnými nápoji jsou voda, bylinkové a zelené čaje nebo ředěné ovocné džusy. Při přípravě jídla používejte zdravé oleje. Olivový, dýňový nebo řepkový. 

0 Košík Nahoru