Mixujeme pohádkový Valentýn. ❤ Je tu zamilovaná kolekce dobrot a nový tubus

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Příběh Maappi - nový Mixit tubus a mix od Matěje Hoška

Jsem Maty, Matěj Hošek. Narodil jsem se v roce 2004 s poruchou autistického spektra. Jsem milovníkem veřejné dopravy, vášnivě rád maluji dopravní mapy, zajímám se o architekturu, design a umění. Věřím, že jednou po Praze nebo jiných městech budou lidé jezdit v mém modelu tramvaje nebo metra, stát v budově nádraží, které se již nyní ukrývá v mém notebooku nebo chodit na výstavy obrazů, protože má vášeň pro malování se posunula od map dál, například k portrétům. Chci lidem ukázat svůj pohled na svět, který je jiný, ale doufám, že může být obohacující. To je poselství projektu Maappi.com.

Moje první roky…

Už jako batole jsem většinu dne proplakal, spal jen minimálně a byl často nemocný. První zpráva o tom, že jsem jiný, přišla v roce a půl. Z počátku nebylo jasné, kde je problém, ale očividně se vše nevyvíjelo, jak mělo. Přes nepříliš příznivé vyhlídky odborníků se rodiče rozhodli nic nevzdávat a jejich každodenní snaha se vyplatila. Při hledání diagnózy neztráceli čas, pečovali o mě, učili mě mluvit, žít s okolím, integrovat do běžné mateřské školky i základní školy s asistentem. A vyplatilo se. Dnes mám jasno, co chci v životě jednou dělat a rodiče jasno v diagnóze, která však na jejich přístupu ke mně vůbec nic nezměnila. Stále kráčíme bok po boku a hledáme cestu, jak pomoci mně i ostatním žít spokojený život.

Jak PAS (Porucha autistického spektra) ovlivnila rodinu?

Život se rodičům v jeden jediný moment zcela převrátil. Nic už nebylo jako dřív. Máma se vzdala kariérních ambicí, nastolila rituály, které mi život značně zjednodušily, a nastal kolotoč plnění úkolů, abych promluvil alespoň jedno srozumitelné slovo a záchvaty vzteku se omezily na možné minimum. I když se lékaři přikláněli k výchově ve speciálních školkách i školách, mamka o tom vůbec nechtěla slyšet. Věřila, že moje inteligence je dostatečná, abych byl integrován v běžné základní škole s asistentem, kterého jsem našel ve školce, a který rodičům i mně zcela změnil život k lepšímu a posunul můj vývoj zase o kus dál.

A jak je to nyní?

Rodina se rozrostla o dalšího člena, sestru Sofii, která já mou nejbližší a vlastně jedinou kamarádkou. Je vášnivou sportovkyní a mou velkou fanynkou. Navíc jsme zjistili, že v mém životě jsou důležití i zvířecí kamarádi, a tak máme dva králíky, kterým svěřuji všechna svá tajemství. Moji rodiče se nadále snaží o jediné, dávat mi hromadu lásky a chránit mě před lidmi, kteří stále vůči autismu mají předsudky. Chtějí ve společnosti mnohé změnit a dokázat, že autismus není štěstí mít, ale lze s ním žít plnohodnotný život.

Maty miluje Mixit...

V dnešním světě nic není handicap. Autista Maty to dokazuje každý den. Pro ty, co se bojí cestovat, vytvořil mapu světa, která vás bude inspirovat. Pro ty, co trpí potravinovou alergií namíchal směs bez lepku a laktózy, která opravdu skvěle chutná. Žijte život naplno s chutí a entusiasmem. 

Matějova maminka přibližuje, jak Matěj nad vytvářením svého mixu přemýšlel. 

"Suroviny Maty vybíral podle toho, co mu chutná, ale i podle alergií. Dceřina kamarádka je celiak a já mám alergii na laktózu. Chtěl, abych jeho mix mohla jíst já i kamarádka jeho sestřičky, která si opravdu musí hlídat i malý drobek lepku, aby vážně neonemocněla. Matymu Mixit nesmírně chutná a stal se pro něj ranním rituálem, a když ho nemá, je nespokojený. Navíc chápe, co je jeho handicap, a je veden k tomu, že se to musí zvládnout a žít naplno. Žádný handicap není překážkou ke spokojenému životu."

 Zpět na všechny články

0 Komentářů k článku Příběh Maappi - nový Mixit tubus a mix od Matěje Hoška


Komentář

Další články

0 Košík Nahoru