Mixujeme pohádkový Valentýn. ❤ Je tu zamilovaná kolekce dobrot a nový tubus

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Tibetský mlsný jazýček

Tibetský mlsný jazýček

Mixit se rovná zdraví, proto jsme velmi rádi, że jsme měli možnost zúčastnit se přednášky na téma tibetské medicíny a osobně si popovídat se zakladatelem Akademie Tradiční Tibetské MedicínyDr. Nidou Chenagtsangem. Jaké jsou základy zdravého životního stylu podle tibetské medicíny a co říká Dr. Nida na naše müsli Mixit?

Dr. Nida se narodil v Tibetu, v provincii Amdo. V roce 1996 dokončil studia v Lhasie, do dnešního dne publikoval mnoho knih a článků na téma tibetské medicíny a obnovil používání mnoha vnějších terapii. V roce 2006 založil Mezinárodní Akademii Tradiční Tibetské Medicíny (IATTM), v rámci které učí na celém světě různé aspekty tradiční tibetské medicíny. Jeho přednášky jsou velmi populární v mnoha evropských zemích, Rusku, USA, Australii nebo Asii.

5 základních oblastí vyrovnáného života

Kvalitní potraviny a sport jsou faktory, nikoliv však jediné, které mají pozitivní dopad na naše dobré rozpoložení. Podle Dr. Nidy není univerzální cesta, kterou se máme vydat, každý z nás musí najít takovou, která nejlépe odpovídá jeho typologii. Týká se to všech aspektů lidského života, o kterých se zmiňujeme níže.

Káva může být zdravá, ale také nemusí, obdobně je to s jízdou na kole, výběrem druhu meditace nebo doplňky stravy či dokonce léky. Jak sám Dr. Nida říká: „Špagety jsou nejlepší, pizza je nejlepší, stejně tak steak nebo vegetariánská či veganská strava! Vše záleží na individuálním přístupu.“

V tibetské medicíně rozlišujeme 5 základních oblastí:

  • strava neboli individuální výživa
  • životní styl (včetně mezilidských vztahů, jógy, kvality spánku, práce, odpočinku, sexu)
  • léky a doplňky stravy
  • terapie vnějšku těla (masáže, akupunktura)
  • meditace a duchovní praxe (rituály, vizualizace, mantry)

„Základem naší existence je tělo, mysl a energie. V západní medicíně se velmi často setkáváme s lékaři, kteří berou v potaz pouze tělo, v lepším případě i mysl, kterou chápou jako psychický stav, to ale nestačí abychom minimalizovali nemoci na úrovni těla a psychiky a trvale zlepšili náš život,“  říká Dr. Nida. 

„Opravdovou epidemii současného světa je stres a deprese. Téměř 80 % lidí k nám přichází právě z tohoto důvodu. Velmi se proto těším, že spousta především mladých lékařů čím dál častěji zaměřuje pozornost na komplexní metody v medicíně. Oproti předchozím létům se stále více zaměřuje pozornost na prevenci než na pozdější léčení,“  dodává.

Podle Dr. Nidy je ideálním fyzickým cvičením jóga, která současně velmi dobře působí na naši mysl neboli psychiku. Abychom si zvýšili energii, doporučuje opakování manter nebo jednoduše hluboké a vědomé (kontrolované) dýcháni.

Odpoutejme se od extrémů

Jedním z největších trendů ve stravování na Západě je vegetariánství nebo veganství. Stále hlasitěji se diskutuje na téma: jíst maso nebo ho nejíst? Podle názoru Dr. Nidy každý extrém zůstane vždy extrémem. Nejdůležitější je najít si vlastní individuální rovnováhu, což se netýká jen samotné stravy. Pokud jsme příliš upoutáni nebo lpíme na nějakém osobním přesvědčení, může to pro nás skončit prohrou. Velmi důležité je vycítit tenkou hranici mezi rovnováhou a fanatismem.

„Aktivní způsob života, sport či mnoho zájmů nás samozřejmě obohacuje, ale musíme mít na paměti, že jejich přemíra může mít nepříznivý vliv na náš život,“  vysvětluje.

Stejně důležitý je odpočinek a kvalitní spánek. Dr. Nida doporučuje pravidelné masáže a pravidelnou a patřičnou délku spánku, protože díky tomu regenerujeme ne pouze na úrovni fyzického těla (regenerace buněk, zpomalení metabolismu, dobití baterií, atd.), ale také „vypínáme“ hlavu a čistíme si mysl od všech informací z okolního světa, které nás zasypávají během každodenního fungování v práci, ve škole a v osobním životě.

„Občas je nejlepším jídlem právě spánek, můžete díky tomu zhubout,“  směje se Dr. Nida. „Často je taky místo užívání léků vhodnější se jít zkrátka vyspat,“  dodává jedním dechem.

Mixit a tibetské chutě

Během posledních několika dnů spojuje Česko a Polsko nejen Mixit, ale také návštěva  Dr. Chenagtsanga. Hlavní důvody jeho návštěvy těchto dvou států jsou přednášky a kurzy, které zorganizovala jeho Akademie. Shodou okolností jsme měli možnost darovat Dr. Nidovi směs müsli Mixit a protože jsme patřičně pyšní na naši kulturu a zvyky, neopomenuli jsme nedávné svátky a dali jsme mu náš tradiční Veli-koko-noční mix. Už na první pohled se mu líbila naše malebná česká vesnička, která je vyobrazená na tubusu. A když otevřel směs, oči se mu zaleskly při pohledu na dobroty uvnitř... :) Jak sám říká, čokoláda je velmi dobrá pro naši mysl – ihned zlepšuje náladu.

Děkujeme za příjemně prožité odpoledne, zajímavou přednášku a inspirující životní historky a zároveň přejeme úspěchy v rozvíjení Akademie Tradiční Tibetské Medicíny nejen v Čechách a Polsku, ale také na celém světě.


Zpět na všechny články

1 Komentář k článku Tibetský mlsný jazýček

Miriam

Miriam

Krasny a poucny clanek. DEKUJI!

Odpovědět

Komentář

Další články

0 Košík Nahoru