Mixit slaví 10 let Jubilejní kolekcí a odměnou 10 % v kreditech za každý nákup 

Už jen do 7.6. automaticky získáte odměnu 10 % z každé objednávky v kreditech na příští nákup. 

Limitovaná edice ke Dni otců: Mix müsli se slaným karamelem. Do 7.6. odměna 10 % za každý nákup ve formě kreditů

Nové výhodné balení křupavého ovoce: Velká křupavá jahoda a Velká křupavá malina

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Blesk: Bez ovoce a plná cukru!

Zdroj: Blesk 16. 9.


Bez ovoce a plná cukru!

Zdravá snídaně?


PRAHA - Dáváte si ráno ovocné müsli a hřeje vás dobrý pocit, že myslíte na své zdraví? Pak vás vrátíme na zem. Ne každé müsli je synonymem zdravé snídaně. Ba co hůř, některým se ovoce vyhnulo velkým obloukem. Jak moc zdravá jsou?


Co dělá müsli zdravými müsli? Vysoký obsah vlákniny, žádný přidaný cukr, minimum nasycených mastných kyselin a soli a co nejvyšší podíl polynenasycených mastných kyselin.

Abychom vyjádřili poměr mezi těmito žádoucími a nežádoucími složkami co nejsrozumitelněji, stanovili jsme pro testovaná müsli takzvaný index zdraví.

V tomto indexu je zohledněn jak poměr mezi žádoucí vlákninou a polynenasycenými mastnými kyselinami, tak i nežádoucí solí, nasycenými mastnými kyselinami a cukrem.

Podle indexu by 100 % měly jen čisté ovesné vločky, zatímco 0 % by měla jen směs nežádoucích složek.


Sypaná jsou grunt, zapékaná špunt


Nejlepší index zdraví měla müsli Mixit (94 %), nejhorší pak K-Classic Crunchy muesli Strawberry (38 %). Ačkoli jsme müsli nakupovali jako běžný spotřebitel a vybírali jsme pouze ovocná, díky indexu zdraví se nám vytřídily dvě kategorie - sypaná a zapékaná. Sypaná mají celkově vyšší indexy zdraví, zatímco zapékaná mají většinou indexy zdraví pod 50 %.


Slazené cukrem, nebo ovocem?


Kolik přidaného cukru v müsli je, se z výživových hodnot nedočtete. Na etiketě najdete pouze celkové cukry (viz tabulka), kam patří kromě sacharózy například i ovocný cukr fruktóza nebo hroznový cukr glukóza. „Obsah celkových cukrů by měl být co nejnižší, ale je třeba kouknout vždy do složení,“ radí nutriční terapeutka Věra Boháčová. Záleží totiž, zda je v müsli přidaný cukr (např. sacharóza), nebo obsahují jen cukry přirozeně se vyskytující v ovoci. „Samozřejmě vyšší podíl cukrů z ovoce je (právě díky ovoci) výhodnější než z přidaného cukru,“ dodává.


Co jsou mastné kyseliny?


Mastné kyseliny jsou hlavní složkou tuků a olejů a rozdělují se na nasycené a nenasycené, z nichž některé jsou esenciální, tedy pro organismus nezbytné. Zatímco nenasycené mastné kyseliny (zvláště esenciální) mají dobrý vliv na náš organismus, vysoký příjem nasycených mastných kyselin vede ke zvyšování cholesterolu v krvi a tím i k riziku vzniku srdečněcévních onemocnění. Proto jsou pro nás vhodnější ty potraviny, které jich mají velmi malé množství.

Nepostradatelné jsou pro náš organismus polynenasycené mastné kyseliny. Jejich výše sice není u ovesných vloček nijak závratná (na rozdíl od ryb), ale není zanedbatelná.


Semaforová stupnice


Zelená barva vyzdvihuje müsli s nejvyšším obsahem vlákniny a polynenasycených mastných kyselin a s nejnižším obsahem cukru a nasycených mastných kyselin. Také zvýrazňuje nejvyšší indexy zdraví. Oranžová upozorňuje na müsli s nejvyšším obsahem cukru, nasycených mastných kyselin a nejnižším podílem vlákniny. Také označuje müsli s nejnižším indexem zdraví.

Červeně by byly zvýrazněné údaje, které neodpovídají deklaraci nebo jsou v rozporu s legislativou. Žádné takové zjištěny nebyly.


Ovoce hledejte lupou


Čekáte, že v balení müsli s jahodami si do misky vysypete to, co je na obale? Tedy směs vloček a sušených jahod? Omyl! V některých baleních nenajdete ani celé procento ovoce! Nevěříte? Přesvědčte se sami. Laboratoř Eurofi ns přebrala jednotlivá balení a zapsala procentuální podíly jednotlivých složek. Kvůli rozdílné gramáži jednotlivých müsli jsou (s dodržením procent jednotlivých složek) na fotografiích zachycené 100gramové porce.


Crip Crop Zapékané müsli s jahodami 99,4 % vločky 0,6 % jahody


Crownfield Morning Strawberry crunchy 99 % vločky 1 % jahody


Emco Mysli na zdraví Jahody a mandle 97,2 % vločky 1,5 % mandle 1,3 % jahody


K-Classic Fruit Muesli with 32 % fruit


66,4 % vločky 20,7 % rozinky 5 % banánové lupínky 4,2 % směs ovoce 2,6 % kukuřičné lupínky 1,1 % lískové oříšky


Globus Früchte VollkornMüsli ohne Zukerzusatz 54,4 % vločky 40,2 % rozinky, datle, fíky a další ovoce 2,7 % kukuřičné lupínky 2,2 % jablko 0,5 % červený rybíz


K-Classic Crunchy muesli Strawberry 99,1 % vločky 0,9 % jahody


Tesco Value Fruit Muesli 68,9 % vločky 25,2 % rozinky 3,2 % banánové lupínky 2,4 % kukuřičné lupínky 0,3 % lískové oříšky


Mixit Do plavek! Müsli 64 % vločky a ostatní lupínky 15 % kukuřičné lupínky 9,7 % brusinky, papája a další ovoce 4,7 % mandle 3,5 % kokosové lupínky 3,1 % jahody


Master Crumble Multifrucht Müsli mit 30 % fruit 68,7 % vločky 25,9 % rozinky 2,6 % banánové lupínky 2 % kukuřičné lupínky 0,8 % arašídy


Bonavita Müsli & Strawberries crunchy 99,2 % vločky 0,8 % jahody


Tesco Crunchy Cluster Muesli s malinami 98,9 % vločky 1,1 % maliny

0 Košík Nahoru