Mixit slaví 10 let Jubilejní kolekcí a odměnou 10 % v kreditech za každý nákup 

Dnes automaticky získáte odměnu 10 % z každé objednávky v kreditech. Slavíme 10 let Mixit! 

Limitovaná edice ke Dni otců: Mix müsli se slaným karamelem. Dnes navíc odměna 10 % za každý nákup ve formě kreditů

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

ekolist.cz: Litr vody za dvacku, za dvacku strom v Kamerunu. Kavárny v Česku se zapojily do obnovy mlžných lesů

Zdroj: ekolist.cz 11.5.


Litr vody za dvacku, za dvacku strom v Kamerunu. Kavárny v Česku se zapojily do obnovy mlžných lesů

Čtvrtý rok organizuje nezisková organizace Kedjom-Keku akci Voda pro Kamerun. Vypitím a zaplacením jednoho litru kohoutkové vody v kavárně zapojené do akce mohou lidé přispět na vysazení stromu v této africké zemi. Letos poprvé mohou lidé "pít na kamerunské lesy" i virtuálně a přispět prostřednictvím webových stránek spolku Kedjom-Keku, pojmenovaném po tamním domorodém kmeni.


„Kedjom-Keku znamená Lidé z lesa. Ten už ale na kamerunském severozápadě skoro není. Proto se snažíme o jeho záchranu a postupnou obnovu tak, aby název kmene opět nabyl svého ztraceného významu," vysvětluje Vojtěch Šmolík. Organizátoři by letos díky příspěvkům obnovili až padesát hektarů horského mlžného lesa, který se řadí mezi vůbec nejohroženější a nejrychleji mízející biotopy na planetě.


Dvaceti korunami za kohoutkovou vodu mohou lidé přispět v kavárnách, vinárnách, zoologických zahradách nebo na úřadě napříč republikou nebo poslat příspěvek on-line. Akce odstartovala na Mezinárodní Den Země, 22. dubna, v některých kavárnách poběží projekt měsíc, jinde celý rok. Jako partneři se do ní zapojily Zoo Liberec, Zoo Jihlava, CCBC či Mixit.


V uplynulých letech se organizaci Kedjom-Keku podařilo vysadit přes pět tisíc nových stromů. Dvě dlouhá vyprahlá období sucha však přežila jen tisícovka z nich. „V naší školce už ale čeká na přesazení dalších více jak deset tisíc stromů. Obohaceni o cenné zkušenosti se letos chystáme vysadit dalších až padesát tisíc stromů," pokračuje Vojtěch Šmolík.


Horský mlžný les v Kamerunu ustupuje rychle rostoucí lidské populaci, po desetiletí je přeměňován místními farmáři na zemědělskou půdu. Les je však zároveň nejdůležitější zásobárnou pitné vody a domovem několika desítek ohrožených druhů, včetně nejohroženějšího poddruhu šimpanze - Pan troglodytes ellioti. Kromě výsadby stromů se proto Kedjom-Keku soustředí také na osvětu a vzdělání místních obyvatel. „Snažíme se jim ukázat, že jim les může vydělat více než mýtina. Učíme místní horaly, jak chovat lesní včely, zpracovávat včelí produkty, sázet stromy i efektivněji farmařit bez chemických hnojiv a pesticidů," dodává Vojtěch Šmolík.

0 Košík Nahoru