Už jen 1 den získáte odměnu 10 % z každé objednávky v kreditech na příští nákup. 

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Zdraví: Hrozí vám cukrovka?

Zdroj: Zdraví 05/2016


Hrozí vám cukrovka?

Změňte životní styl!

ZPOČÁTKU SE CHOVÁ VELMI NENÁPADNĚ, A POKUD NENÍ LÉČENA, MOHOU BÝT JEJÍ

NÁSLEDKY FATÁLNÍ. JAK CUKROVKU 2. TYPU ROZPOZNAT? A JAK SE CHOVAT, ABYCHOM NEMOC ODHALILI VČAS A UDRŽELI JI NA UZDĚ? Stejně jako drtivá většina cukrovkářů 2. typu přišla i paní Helena na to, že trpí diabetem, náhodou. „Asi před 13 lety jsem se zapojila do studie Ústavu tělovýchovného lékařství a díky ní se mi povedlo výrazně shodit. Po dalších pěti letech se mi ozvali znovu, zda bych nepřišla na kontrolu. A právě při této prohlídce se ukázalo, že mám vyšší hodnotu cukru v krvi,“ vypráví mi vitální pětašedesátiletá žena, které se ujal docent Jan Polák. Nejprve jí doporučil, aby upravila svůj jídelníček a více se hýbala, později nasadil léky, které snižují riziko komplikací souvisejících s cukrovkou. Pacientka, jejíž tatínek trpěl diabetem 2. typu od svých 42 let a zemřel předčasně v 63 letech na infarkt, je dnes ve stabilizovaném stavu. „Stále se s manželem hýbeme. Chodíme na delší vycházky s nordickými holemi, jezdíme na kole a občas si zajdeme do bazénu.

I ve stravování se snažím držet – jím pravidelně každé tři hodiny, vařím jen na minimu tuku, vyhýbám se smaženým jídlům a jím hodně zeleniny,“ popisuje paní Helena.


ZAPOMEŇTE NA DIETU

Podobný přístup by doc. Polák uvítal i u dalších pacientů, které léčí. A nejde jen o dietu, což je mimochodem slovo, které ve své praxi příliš nepoužívá. Podle něj totiž navozuje pocit omezení. „Představte si, že doporučíte pacientům, aby drželi dietu a aby nejedli nic sladkého, slaného nebo tučného. Jaké chuťové vjemy jim zbudou? Hořké a kyselé. Domnívám se, že to je jeden z důvodů, proč jsou dietní opatření tak obtížná a přinášejí obvykle pouze dočasný efekt,“ vysvětluje doc. Jan Polák, Ph. D., který se dlouhodobě věnuje počátečním stadiím diabetu 2. typu v Diabetologickém centru Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady. „Přáli bychom si, aby poskytnutá stravovací doporučení měla pro pacienty trvalý, doživotní charakter.

Osobně proto nejsem zastáncem absolutního zakazování potravin. Pokud si pacient sám uvědomí, že třeba nějakým pokrmem zhřešil proti stravovacímu ideálu, pak jsem spokojen, jelikož to samo o sobě značí, že o stravě přemýšlí a že dokáže rozpoznat, co je a co není vhodné. Důležité je stanovit dosažitelné a reálné cíle redukce hmotnosti – i snížení hmotnosti o pět až deset procent přináší jasný prospěch v prevenci a terapii cukrovky,“ upozorňuje zkušený odborník.


MNOHO LIDÍ O SVÉ CUKROVCE VŮBEC NEVÍ

Připomeňme si fakta: Cukrovkou 2. typu trpí u nás kolem 800 000 lidí. Existuje však velká skupina nemocných, kteří o tom, že mají cukrovku, vůbec nevědí. „Ve Spojených státech amerických bylo zjištěno, že o své cukrovce ví pouze dvě třetiny pacientů. Přepočtem pro Českou republiku by to znamenalo, že u nás ve skutečnosti trpí touto chorobou zhruba milion obyvatel,“ konstatuje lékař. Jak ale rozpoznat onemocnění, které se zpočátku nijak navenek neprojevuje? „Typické příznaky cukrovky, jak je známe z klinické praxe i z učebnic, se vyskytují až v případě, kdy hladiny cukru v krvi dosáhnou vysokých hodnot. Pacienta pak přivede k lékaři zvýšený pocit žízně, vysoký příjem tekutin, zvýšený výdej moči nebo nevysvětlitelná únava. Pokud jsou však hladiny cukru zvýšeny méně, je velmi časté, že pacient trpí cukrovkou, ale nepozoruje žádné příznaky či obtíže, které by ho na tuto nemoc upozornily.

Přitom se již jedná o stav, kdy je nutné zahájit léčbu,“ říká lékař.


ZÁKLADEM JE ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL

Právě zahájení léčby hraje u cukrovky zásadní roli. Podle doc. Jana Poláka je vhodné s ní začít už při samotném riziku vzniku diabetu, tedy u lidí, kteří mají nadváhu nebo zvýšený výskyt diabetu v rodině.

„V těchto případech samozřejmě volíme nejprve léčbu úpravou životního stylu, redukcí hmotnosti a pohybovou aktivitou. Jakmile začnou hladiny cukru mírně stoupat nad normální rozmezí, signalizuje to již velmi vysoké riziko rozvoje cukrovky, a v tomto období by měly být ještě posíleny a maximalizovány snahy o zabránění rozvoje nemoci, opět zejména formou výrazných změn životního stylu.“ Ve výjimečných případech u vysoce rizikových pacientů může lékař indikovat v této fázi i podávání léků. Třetím stadiem je již vznik cukrovky, která je diagnostikována, když hladina krevního cukru nalačno přesáhne hodnotu 7 mmol/l. „V tomto období je již většina pacientů léčena medikamenty a jejich kombinací. Znovu však musíme zdůraznit, že vhodný jídelníček a pohyb – minimálně 30 minut vytrvalostních aktivit prováděných alespoň třikrát týdně – je základem léčby v každém případě,“ říká odborník.


ROZVOJ CUKROVKY LZE ZPOMALIT

Pokud patříte k lidem, v jejichž rodině se cukrovka vyskytla, nezoufejte. Zkuste žít tak, aby se vám cukrovka vyhnula – držte si váhu a pravidelně sportujte. „Výskyt cukrovky u rodičů nebo sourozenců je jeden z rizikových faktorů vzniku cukrovky, ale je potřeba zdůraznit, že zásadní vliv na vznik nemoci má právě životní styl a obezita. Navíc jsou to faktory, které lze na rozdíl od genetické informace, kterou jsme zdědili, vědomě ovlivnit,“ říká doc. Jan Polák a zároveň připomíná, že z velkých studií je známo, že úpravou jídelníčku a pohybem lze zpomalit rozvoj cukrovky u pacientů, kteří již mají mírné poruchy metabolismu cukrů, ale ještě ne přímo cukrovku, o zhruba 50–60 %. „Mezi nejúčinnější způsoby prevence i léčby cukrovky 2. typu u obézních pacientů patří výkony tzv. bariatrické chirurgie, kdy je proveden chirurgický výkon na zažívacím traktu, který vede k omezení příjmu potravy nebo k omezení vstřebávání živin. Důsledkem je významná a dlouhodobá redukce hmotnosti a zlepšení, či dokonce vymizení cukrovky 2. typu,“ připomíná docent Polák.


NEMOC UŽ TRÁPÍ I DĚTI

Cukrovka 2. typu úzce souvisí s obezitou, ale to není jediný faktor, který její vznik ovlivňuje. „Dalším je například psychický stres či krátká doba spánku,“ upozorňuje odborník, který se právě výzkumu souvislostí mezi poruchami spánku, zejména syndromem obstrukční spánkové apnoe, a vznikem cukrovky spolu s kolegy na klinice intenzivně věnuje. Vědce trápí i to, že se nemoc týká stále mladších lidí. „S tím, jak narůstá počet obézních dětí a mladých dospělých, se snižuje i věk, kdy je diagnostikována cukrovka 2. typu, která byla po dlouhá desítiletí považována za onemocnění typicky starší generace. Bohužel cukrovka 2. typu je dnes diagnostikována i u dětí,“ potvrzuje smutný fakt lékař.

O cukrovce 2. typu se mluví jako o civilizační chorobě. Není to však nemoc, která trápí jen ekonomicky rozvinutou a přebytkem potravin zasaženou západní civilizaci. Podle údajů International Diabetes Federation žijí čtyři z pěti pacientů s diabetem v rozvojových zemích. „Mezi nejpostiženější země patří Indie, některé státy Afriky a Jižní Ameriky, masivní nárůst je během posledních patnácti let pozorován v Číně. V počtech pacientů s cukrovkou 2. typu tedy rozvojové země nijak nezaostávají za zeměmi takzvaně vyspělými, spíše je v tomto ohledu překonávají. V dostupnosti a organizaci péče o pacienty s cukrovkou jsou však mezi nimi pochopitelně propastné

rozdíly,“ uzavírá doc. Jan Polák.


***


Víte, že cukrovka patří mezi nejnákladnější choroby vůbec? Jen výdaje našich pojišťoven na léčbu cukrovky se odhadují na 11miliard ročně!


ZEPTALI JSME SE ZA VÁS Jak často chodí pacienti na kontroly a měli by si hodnoty cukru v krvi měřit i sami doma? Četnost návštěv u lékaře je velmi individuální a odvíjí se od způsobu léčby a potřeb pacienta. Obvykle probíhají kontroly u lékaře jednou za tři až čtyři měsíce. Domácí měření glykémie je dnes již samozřejmostí a opět platí, že doporučená frekvence měření a jejich načasování v průběhu dne se odvíjí od charakteru léčby. Důležité je naměřené hodnoty konzultovat s lékařem, jelikož mu umožňují zvolit správné léky zohledňující potřeby konkrétního pacienta.


Doc. JAN POLÁK z Diabetologického centra II. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady I snížení hmotnosti o put až deset procent přináší jasný prospěch v prevenci a terapii cukrovky, tvrdí odborníci.


MÁTE OBAVY Z CUKROVKY? ZAJDĚTE SI NA KREV! Hodnota glykémie neboli krevního cukru se dá velmi přesně zjistit laboratorním rozborem krve. Referenční hodnoty glykémie nalačno se pohybují mezi 3,9–5,5 mmol/l. U diabetiků by hodnota glykémie neměla optimálně přesáhnout 6,0–7 mmol/l nalačno a 7,5–9 mmol/l po jídle.


Foto autor| foto: Shutterstock a archiv redakce

Foto popis| 1 Dr. Popov Čaj Stop cukr porcovaný – při cukrovce a zvýšené hladině cukru v krvi; uklidňuje při stresu, který nepříznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru. 40 Kč. 2 IRBIS Sukralóza v tabletách – moderní nízkokalorické sladidlo přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi. 96 Kč. 3 Update1 Juliska ovocná šťáva Jablko a Malina – nízkosacharidový sirup vhodný k přípravě domácích limonád. 90 Kč. 4 Pythie diabetic Jemná mast s rakytníkem – pro péči o suchou kůži při diabetu. 299 Kč. 5 Bio čaj EMANACE – zelený čaj, kurkuma a pepř udržují normální hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Na phoenixdivision.cz 149 Kč. 6 WALMARK Dialevel – obsahuje skořici a chrom pro podporu zdravé hladiny cukru v krvi. 385 Kč. 7 Glukometr Diamond MINI FC – Bluetooth – prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth je možné naměřené hodnoty přenášet do mobilního telefonu, PC či tabletu a následně je vyhodnocovat či konzultovat s odborníkem. 990 Kč. 8 Mixit Do plavek! – snídaňová směs s nízkým glykemickým indexem obsahuje kukuřičné lupínky, bio sójové vločky, papáju, jahody, maliny, mandle, kokos a slunečnicové semeno. 159 Kč.Foto autor| foto: Shutterstock a archiv redakce

Foto popis|

0 Košík Nahoru