Mixujeme pohádkový Valentýn. ❤ Je tu zamilovaná kolekce dobrot a nový tubus

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Fanoušci Mixit zpovídají českého Spidermana Adama Ondru

Adam Ondra je český lezec, který už od svých dvanácti let patří mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost. V září 2017 posunul hranice lezení zdoláním nové nejtěžší cesty světa - Silence, která byla zároveň i jeho projektem a která se pyšní obtížností 9c. Lezení si žádá spoustu síly a proto je nám ctí, že je Mixit hrdým zdrojem energie Adama Ondry.


Na facebooku Mixitu naši fanoušci Adamovi pokládali otázky. My jsme vybrali ty nejzajímavější, Adamovi jsme je poslali a vy si teď můžete přečíst jeho zajímavé odpovědi.

Odhadem kolik dní v roce neobuješ lezečky? Jak dlouhou pauzu bez lezení jsi někdy měl, aniž by k tomu byly zdravotní důvody?

Dávám si pauzu tak 20 dní každý prosinec, kdy opravdu lezečky neobuju. To je tak maximum, co se dá vydržet. 345 dní je tedy lezecké sezony, z toho takových 60 dní lezení vůbec nelezu. Takže 80 dní v roce bez lezeček. 

Mě by zajímalo, kdo tě fotí, když lezeš? Třeba na fotce s MIXITKOU na skále…?

Fotí mě různí fotografové, většinou sami lezci. Pozice jsou různé – ze země, z protějších kamenů, ze stromu a velmi často z lana, které je někde ve skále (kam jej dám buď já nebo fotograf sám). Na lano se musí vyšplhat pomocí speciální pomůcek (jumary), nebo se dá někde slanit shora.

Když lezeš, tak v těch štěrbinách musí být spoustu havěti... Vykouklo na tebe někdy něco, nebo tě rovnou něco kouslo a ty jsi se lekl a pustil?

Pavouci jsou častí, ale ti nekoušou, v Evropě těméř vždy jen sekáči. Maximálně to s nima trochu víc klouže, když je nechtě rozmáčknu někde v díře. Netopýři jsou horší, vydávají nepříjemné zvuky, ale nikdy mě nepokousali. Ale může se stát, slyšel jsem příběhy. A pak ptáci, ti občas vyletí z díry, když se k ní blížím a občas se leknu. Ale v některých oblastech je kvůli ptactvu lezení zákázáno, hlavně na jaře, když vyvádí mladé.

Jak moc tě, Adame, bolí prsty po slezení skály? Lezeš na lačno nebo jíš jen lehký snack před výkonem?

Bolí mě jen kůže, nikoliv klouby nebo šlachy. A jak moc bolí kůže, to záleží na okolnostech. Záleží na počasí (čím tepleji a vlhčeji, tím horší), na cestě (čím těžší, tím horší), na typu skály (čím drsnější, tím horší). Většinou je to v pohodě.

Před 2-3h nějaké plnohodnotné jídlo, těsně před lezením nějakou rychlou energii – většinou ovoce (sušené či čerstvé).

Máš nějakou vyloženě oblíbenou cestu, do které se občas vrátíš, aby sis ji vylezl pro radost?

Je jich dost u nás v Moravském krasu. Ten považuju za svůj druhý domov a cesty tam jsou jeho součástí. Nedokážu vybrat jednu, je jich více.

Zaujalo mě, měl jsi při svém posledním přelezu problémy s malíčkem. Otázka zní, jestli na malíčku dokážeš udržet váhu celého těla, případně kolik jeho článků k tomu potřebuješ.

Záleží, jak chyt vypadá. Pokud vezmu příjemnou tlustou smyčku, zavěsím ji, dám do ní malíček, tak se udržím na jednom prstě jedné ruky. Možná by šel i shyb. Ale na jednom článku to nedokážu. Ale na obou rukách na jednom článku malíčku určitě.

V Silence jsem měl problémy s malíčkem v místě, kde se brala spárka všema prstama, ale malíček se musel vklínit do spodní části a aby to nějak bralo, musel se vklínit velmi dobře. To pak odnášela kůže.

Mě by zajímalo, kdy ses při lezení opravdu bál. Jestli jsi někdy lezl něco nebezpečného (třeba bez jištění)?

Bez jištění jsem nikdy nelezl nic ani mírně těžkého. Ale určitě nějaké cesty mírně nebezpečné byly, třeba na pískovci nebo v Yosemitech a určitě jsem se bál.

Já se zeptám za všechny maminky: Bojí se o Vás maminka, jak ji uklidňujete, aby strachy nezešílela?

Maminka je sama lezkyně, tak ví, jaká jsou rizika a tak se o mě bojí při lezení méně než třeba cestou za lezením v autě. Upřímně, cestování autem je často na našem sportu nejnebezpečnější.

Mě zajímá, když jsi ten lezec, co ti leze na nervy? ;-)

Jsem celkem kliďas, když zrovna nepadám ve svých projektech.

V kolika letech jsi navrtal svoji první cestu a co to bylo?

Sám svoji první cestu jsem vrtal až v 15 letech a byla to Echolokace 9a na Býčí skále. Předtím jsem nějaké cesty dělal, ale já jsem vždy označil magneziem, kam mám dát nýt a kamarád jej tam dal.

Kterou sladkost jsi měl v dětství nejradši a jíš sladkosti i teď?

Linecká kolečka a kyselé rybičky. Teď sladkosti jím v podobě sušeného ovoce, mixitek, domácích marmelád a medu. A čas od času si dám i nějaký ten cukr.

Ve spolupráci s Adamem Ondrou jsme k dokonalosti vyladili první z naší nové řady fitness kaší. Můžete se těšit na lahodnou kombinaci chuti ovoce, čokolády a kokosu. A navíc bez lepku. Rozhodně stojí za to vyzkoušet!


Sledujte neuvěřitelný příběh českého spidermana Adama Ondry na jeho Facebooku a InstagramuZpět na všechny články

0 Komentářů k článku Fanoušci Mixit zpovídají českého Spidermana Adama Ondru


Komentář

Další články

0 Košík Nahoru