Mixujeme pohádkový Valentýn. ❤ Je tu zamilovaná kolekce dobrot a nový tubus

Špatně se vám mixuje? Něco nefunguje? Zkuste si prosím Mixit pustit třeba v prohlížeči Edge, my to zatím opravíme. Omlouváme se!

Řekli jsme STOP palmovému oleji

V roce 2014 jsme se začali zabývat otázkou palmového oleje a jeho negativním dopadem nejen na naši planetu, ale i na naše zdraví. Po důkladném nastudování problému jsme se rozhodli na začátku roku 2016, že s palmovým olejem v našich dobrotách končíme. Jaké jsme k tomu měli důvody? 

Pěstování palmového oleje je několikanásobně efektivnější než řepkového a slunečnicového, ale stalo se natolik masovou záležitostí, že to začalo být rizikem pro naši planetu. Palmové plantáže se stále zvětšují a to na úkor původních deštných pralesů, což má negativní dopad na celé ekosystémy. Dalším nebezpečím je samotná konzumace této suroviny, v palmovém oleji je velké množství nasycených mastných kyselin (mnohonásobně víc než např. v řepkovém oleji), což může vést k závažným zdravotním problémům.

Jeho vyřazením z našeho sortimentu bychom chtěli vyjádřit odpor k tomuto nezodpovědnému přístupu k planetě Zemi. Měli jsme na výběr několik řešení této situace, alternativou je palmový olej z certifikované produkce, která nezatěžuje životní prostředí, ale rozhodli jsme se raději najít bezpalmové složení než věřit, že RSPO (Roundtable on Sustainable Oil) je v tuto chvíli správné řešení. Zároveň je pro nás vždy na prvním místě maximální kvalita našich surovin, výrobky s podílem palmového oleje tyto standardy nesplňovaly. Začali jsme tedy vyjednávat s dodavateli surovin, které palmový olej obsahovaly, a po dlouhém vývoji a shánění ingrediencí se nám podařilo dosáhnout toho, že pro nás vyrábějí podle našich jedinečných receptur.

Důsledkem tohoto kroku bylo to, že u některých surovin došlo ke zdražení, ale slíbili jsme si, že vy, naši zákazníci, to nepocítíte. Rozhodli jsme se, že zdražovat nebudeme, ale že našim dodavatelům přislíbíme větší odběry a oni nám časem ceny ingrediencí zvýhodní. 

Nic však není černobílé, palmový olej je obsažen asi v polovině potravinářských výrobků, ale ze značné části se používá také na výrobu biopaliv či kosmetiky. Jeho masové nahrazení jinými ztuženými tuky se může také časem stát hrozbou pro zdraví lídí i životní prostředí.


Zpět na všechny články

3 Komentáře k článku Řekli jsme STOP palmovému oleji

Černá Ilona

Černá Ilona

Chlapci smekám před vaším přístupem k tomuto problému. Moc vám fandím a děkuji za celou naši krásnou zelenou planetu.

Odpovědět
Linda

Linda

Co víc na to říct než jen "Dobře vy" :-)

Odpovědět
Michaela Ryglová

Michaela Ryglová

Dobrý den. Mohl by mi někdo z Vaší firmy poskytnout více informací ohledně Vašeho přechodu z výroby s palmovým olejem na výrobu bez jeho použití? Píši bakalářku na téma "Ekonomické aspekty nahrazení palmového oleje v potravinách". Děkuji.

Odpovědět

Komentář

Další články

0 Košík Nahoru